Šarm aš-Šajch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Šarm as Šajch)
Skočit na: Navigace, Hledání
O bývalé izraelské osadě stojící na místě nynějšího města Šarm aš-Šajch pojednává článek Ofira.
Šarm aš-Šajch
Red pog.png
Šarm aš-Šajch
Šarm aš-Šajch, Sinajský poloostrov
Mapa Šarm aš-Šajchu
Pohled na Rudé moře z terasy hotelu Sheraton v Šarm aš-Šajchu

Šarm aš-Šajch (arabsky شرم الشيخ, anglicky Sharm el-Sheikh) je město v guvernorátu Džanúb Síná’ (česky Jižní Sinaj, arabsky جنوب سيناء) v Egyptě. Nachází se na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova.

Původně to byla malá rybářská vesnička. Na začátku 20. století zde byla postavena egyptská vojenská základna. Ta byla v 50. letech obsazena Izraelem, později však byla vrácena Egyptu. Po skončení šestidenní války město znova připadlo Izraeli a sídlily zde mírové síly OSN. To až do roku 1982, kdy byl Sinajský poloostrov navrácen Egyptu.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Šarm aš-Šajch se někdy nazývá Městem míru, jelikož se zde často konají mírové konference.

Letovisko nabízí široké turistické zázemí, které zde vzniklo díky vysokým investicím do výstavby hotelů podél celého pobřeží. To, co zde turisté hledají, nejsou jen dlouhé písčité pláže, ale především jedny z nejlepších korálových útesů v Egyptě. Díky nim jej vyhledávají milovníci potápění a šnorchlování.

Šarm aš-Šajch je tak dnes proslulou potápěčskou oblastí. Mezi oblíbené cíle potápěčů se řadí národní park Ras Mohamed s potápěčskými oblastmi Fishermans Bank, Eel Garden, Shark Bay a The Alternatives. Ve vzdálenosti několika desítek metrů od mořského břehu se táhne v délce 80 km směrem do Akabského zálivu korálový útes, svažující se 40–50 metrů kolmo dolů, umožňující potápěčům pohybovat se po něm jako po stěně a sledovat rozmanité druhy ryb a korálů. V národním parku jsou dobře označená místa vhodná k sestupu potápěčů i šnorchlujících turistů do moře.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]