Řád hermelínu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bretaňský znak z erbovní galerie nádvoří Sychrova (návrh Vilém Kandler) obtočený Řádem hermelínu (vnitřní) a Řádem žitných klasů (vnější)

Řád hermelínu (fr. Ordre de l’Hermine) je rytířský řád založený v roce 1381 bretaňským vévodou Janem V. podle vzoru anglického Podvazkového řádu. Řádový řetěz byl udílen ve dvou třídách, buď vyhotoven ve zlatě, nebo stříbře, řetěz se dále skládal z osmi smaltovaných kráčejících hranostajů, které spojují dvě listové koruny, jednu vepředu a jednu vzadu, k přední koruně je převěšen klenot, také hranostaj. Kolem všech 9 hranostajů je obtočena stužka s heslem řádu A ma vie (Mému životu, osobní heslo vévody Jana V.). Řád se často vyskytoval s Řádem žitných klasů, jehož řetěz se skládá ze stylizovaných klasů a klenot je totožný s Řádem hermelínu.

Je doloženo udílení řádu i ženám. Při návštěvě českého mírového poselstva Jiřího z Poděbrad v Bretani byl řád udělen třem českým šlechticům, asi včetně Lva z Rožmitálu. Řád byl udílen suverény bretaňského vévodství do 15. století, obnoven byl až v 20. století a je udílen za zvláštní příspěvek bretaňské kultuře.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KASÍK, Stanislav. Bretaňský rytířský Řád hermelínu a jeho čeští držitelé. Cour d’honneur. 1998, roč. 1, čís. 2, s. 25. Dostupné online. ISSN 1212-0987.