Československá pohraniční opevnění během studené války

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zachovalá strážní věž poblíž bavorského Hofu, nedaleko českých hranic
Část původní železné opony v Delvínské Nové vsi (Bratislava)

Na hranici Československé socialistické republiky, hlavně vůči Spolkové republice Německo a o trochu neutrálnějšímu Rakousku vzniklo během období Studené války opevnění, které tam fungovalo až do roku 1989. Opevnění na úrovni tehdejší vnitroněmecké hranice zabraňovalo emigraci Čechů na Západ, tehdejší propagandou však bylo popisováno jako zábrana proti infiltraci západních agentů.

Po 2. světové válce a rozdělení Německa v roce 1949 už byly hranice Československa „omezenou oblastí“. Od roku 1951 začalo budování „železné opony“ v praxi – neprodyšnost československých hranic byla jedna z priorit tehdejšího komunistického režimu a tak za účelem jejich hlídání bylo vynaloženo nemálo peněz a lidských zdrojů. Pohraniční oblast začínala už pár kilometrů do vnitrozemí, cca 100 m od hranice byly obehnány signální ploty a samotná hranice byla označena značkami a v prvním období i plotem z ostnatých drátů, který měl být pod napětím 5 kV. Od roku 1968 jej vystřídal dvojitý drátěný plot, podobný tomu na vnitroněmecké hranici. Součástí hranice bylo i vybudování strážních věží, většinou ne zděných, ale železné a převážně dřevěné konstrukce a další infrastruktury, která čítala pomocné budovy pro pohraniční stráž, různá terénní stanoviště, případné cvičiště pro psy, a cesty tyto objekty spojující. V některých oblastech byly dokonce pokládány miny, např. PP Mi-Ba, PP Mi-D a PP Mi.

Československá železná opona zaznamenala masivní „průlom“ v jedné specifické události, kterou byla na začátku listopadu 1989 vlna hromadné emigrace východních Němců do SRN se zastávkou před německou ambasádou v Praze. Nedošlo k žádné konfrontaci, protože tehdejší vedení dalo k tomuto přesunu souhlas.

Krátce po Sametové revoluci, od 5. prosince 1989 bylo pohraniční opevnění Československa zrušeno. V současnosti jsou Česká republika, stejně jako Německo a Rakousko členy Schengenského prostoru, což znamená, že jejich společné hranice již nejsou aktivně bráněny a cestující je mohou svobodně překračovat, a to i bez pasové kontroly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Czechoslovak border fortifications during the Cold War na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]