Český Šternberk (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrad Český Šternberk
Pohled z letadla

Gotický hrad Český Šternberk leží na levém břehu řeky Sázavy v těsné blízkosti dálnice D1 na území stejnojmenného městyse v okresu Benešov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrém skalnatém břehu středního toku řeky Sázavy byl hrad postaven před více než 760 lety. Roku 1241 ho zde založil Zdeslav z Divišova. Název hradu je odvozen od erbu rodu Divišoviců – zlaté osmicípé hvězdy (německy: Stern: hvězda, Berg: hora).

Český Šternberk za soumraku

V 15. století změnil hrad poprvé majitele, novým majitelem se stala větev Holických ze Šternberka. Roku 1467 byl hrad dobyt vojskem krále Jiřího z Poděbrad. Vinu nesl poručík Petra Holického, Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, který byl členem Zelenohorské jednoty a účastnil se odboje proti Jiřímu z Poděbrad. Šternberkům byl hrad i s panstvím vrácen králem Vladislavem Jagelonským roku 1479.

Roku 1712 zemřel Jan Václav a po meči tak vymírá větev Holických ze Šternberka a hrad se dědictvím i prodejem dostal do rukou jiných majitelů než byli Šternberkové. Mezi nejvýznamnější představitele tohoto rodu patřil zejména Kašpar, hrabě ze Šternberka, který stál roku 1820 při vzniku Muzea Království českého, a později zajistil finance i úřední povolení pro časopis Českého muzea.V roce 1841 však byl hrad koupen Zdeňkem ze Šternberka a jeho rod ho vlastnil až do roku 1949, kdy byl hrad státem vyvlastněn. V restituci byl hrad roku 1992 vrácen potomkovi původních majitelů, Zdeňku Sternbergovi.

Prostory hradu jsou až na soukromé místnosti rodiny majitele veřejně přístupné po celou sezónu.

Architektonický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Během celé doby byl hrad několikrát přestavován a dostavován, tak jako většina českých hradů. Jeho raně gotická podoba je dnes vidět v jádru stavby. Ve 14. století byl zdokonalen obranný systém hradu stavbou obranné věže na severu hradu, která byla s hradem spojena hradbou.

Český Šternberk - hrad od Sázavy, z míst někdejší zahrady, zcela vpravo je tzv. dolní zámek

Během 15. a 16. století byl hrad královským vojskem poškozen a prošel několika opravami. Opět byl zlepšen obranný systém a z důvodu malé obranyschopnosti z jižní strany byla postavena jižní předsunutá (a dodnes velmi dobře zachovaná) bašta, takzvaná hladomorna. Na hradě pracoval v 17. století také italský štukatér Carlo Brentano. Poslední zásadní úpravou prošel hrad roku 1751 kdy byl dostaven dolní zámek hradu při ohradní zdi.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

  • Podle jedné z pověstí, které se k tomuto místu váží, byl ve skalách pod hradem ukryt poklad. Na Velký pátek, kdy se otevírají poklady, má skála puknout a poklad se sypat do Sázavy tekoucí pod hradem. Proto lze po tomto dni nalézt v řece tu a tam zlatý plíšek. V roce 1971 byl poklad skutečně nalezen v hradním prostoru. Jednalo se především o cenné předměty ze 17. a 18. století.
  • Poblíž hradu stojí temný les s vysokou skálou. Na jejím vrcholu je vidět otisk koňské hlavy. Podle jedné z pověstí zde ďábel odnesl místního sedláka, který se pod skálou schoval před bouřkou. Od té doby se tomu místu říká Čertův kámen a dodnes se mu lidé většinou intuitivně vyhýbají. Na místě se skutečně nachází hned několik negativních zón, podle měření siderickým kyvadlem, zde pravděpodobně zahynulo v různých časových údobích několik lidí.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Procházka po celém vrchu, na kterém je hrad postaven, lze doporučit všem, kdo trpí migrénami, bolestmi kloubů, kostí, zubů apod. Příznivý vliv tohoto místa pocítíte už po deseti až dvaceti minutách (podle vnímavosti jedince). Pro překonání nebo utlumení bolesti je vhodné se pomalu procházet a mručet si stisknutými rty "hm". Místo má příznivý vliv na celé pohybové ústrojí, zejména páteř.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°48′32″ s. š., 14°55′35″ v. d.