Čekárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Slovem čekárna obvykle označujeme specializovanou místnost určenou pro čekání osob na nějakou společenskou službu.

V dopravě[editovat | editovat zdroj]

V hromadné dopravě se jedná o specializovanou místnost určenou výhradně pro cestující, která je obvykle umístěna v nějaké nádražní budově. Jedná se o místnost, která má ulehčit čekání na dopravní spojení, zde pak zejména těm cestujícím, kteří jsou nějak indisponováni např. svým věkem (děti a staří lidé), nemocí či invaliditou apod. a delší stání by jim mohlo být na obtíž nebo by jim mohlo zdravotně uškodit. Většina čekáren by měla mít alespoň základní vybavení k sezení, tedy židle nebo lavice, v zimě by měla být vždy vhodně vytápěna. Pokud na nádraží funguje místní rozhlas, měl by zde být zaveden.

Ve velkých nádražních budovách, kde prochází větší množství cestujících, může být vhodně doplněna o další doplňkové služby pro cestující, zde zejména o služby informační povahy.

Na zastávkách, kde není žádná nádražní budova, mohou funkci provizorní čekárny nahradit různé provizorní zastřešené stavby a účelové přístřešky apod.

Ve zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

Čekárny jsou používány i ve zdravotnictví. V převážné míře se jedná o předsálí před ordinacemi nebo jinými specializovanými prostorami ve zdravotnických zařízeních, které poskytují ambulantní ošetření nebo laboratorní vyšetření apod. V některých zdravotních zařízeních čekárny slouží jako běžné spojovací chodby.