Útok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Útok (rozcestník).

Útok je v té nejobecnější rovině aktivní operace zaměřená proti někomu jinému. Ten, kdo ji provádí, je útočník. Pojem je prvořadě vojenský, respektive válečnický, nicméně používá se v osobních či mezinárodních vztazích, kde je jeho definice mnohem vágnější a klasifikace nějaké činnosti jako útočné může mnohem více podléhat subjektivním dojmům.

Vojenství[editovat | editovat zdroj]

V nejužším válečnickém slova smyslu se útokem myslí výpad na nepřítele. Klasické vojenské doktríny udávají řadu pouček, které se zabývají útokem a obranou a vztahem mezi nimi. Jedna ze základních pouček praví, že útočník má tu výhodu, že si většinou určuje místo a čas útoku. Tato výhoda může být velice významná při střetech v rozsáhlé operační oblasti, na druhé straně tato výhoda není absolutní, zejména pokud je obránce schopen tuto volbu včas zjistit či pokud je výběr útočníka obzvlášť omezený. Pak nastupuje výhoda obránce - možnost lépe se připravit a opevnit své pozice.

Společenské hry[editovat | editovat zdroj]

V podobném významu se pojem používá i v mnoha odvětvích sportu nebo u společenských her, jako jsou šachy nebo go.

Informatika[editovat | editovat zdroj]

V informatice je útokem míněna akce, která má za cíl napadení počítače (operačního systému, programu). K útoku může být využit specializovaný program (exploit), ale též sociální inženýrství, případně i fyzické prostředky (zničení části výpočetního systému).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]