Étienne Cabet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Étienne Cabet (1788-1856)

Étienne Cabet (1. ledna 17889. listopadu 1856) byl francouzský filosof a utopický socialista. Roku 1831 byl zvolen poslancem, pro své ostré útoky na vládu byl však odsouzen a musel prchnout do Anglie. Pod vlivem Roberta Owena zde napsal knihu Voyage et aventures de lord William Carisdall en Icarie (Cesta a dobrodružství lorda Williama Carisdalla v Ikarii, publikována r. 1840) popisující ideální společnost, v níž volená vláda řídí veškerou ekonomickou činnost a dohlíží na sociální záležitosti, takže rodina zůstává jedinou na vládě nezávislou jednotkou. Založil také Ikarské hnutí, pojmenované podle jeho utopie, vynalezl pro ně termín komunismus[1] a roku 1839 se vrátil do Francie, aby je zde propagoval. Křesťanské vlivy na jeho učení ukazuje jiná jeho kniha, Vrai Christianisme (Pravé křesťanství).

Roku 1848 se Cabet vzdal myšlenek na reformu francouzské společnosti. Odvedl skupinu svých přívrženců z celé Francie do USA, aby zde založili ikarskou komunitu. Nejdříve přišli do texasu, poté do Nauvoo ve státě Illinois a nakonec ustavili kolonii nazvanou Icaria ve státě Iowa (poblíž dnešního města Corning). Cabet byl po neshodách ze skupiny vyloučen a roku 1855 odešel do St. Louis v Missouri, kde následujícího roku zemřel. Poslední ikarská komunita v Corningu se rozpadla roku 1898.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Étienne Cabet na anglické Wikipedii.

  1. CABET, Etienne (1788-1856) Fondateur du communisme en France [online]. Recherches sur l’anarchisme, [cit. 2007-02-27]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]