Édouard Manet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o malíři. Možná hledáte: motocykl Manet M-90.
Édouard Manet
Manet na fotografii od Nadara
Manet na fotografii od Nadara
Narození 23.leden 1832
Paříž
Úmrtí 30.dubna 1883
Paříž
Národnost Francouz
Povolání malíř
Manželka Suzanne Manet
Příbuzní otec Auguste Manet
bratři Eugène Manet a Gustave Manet
Hnutí Impresionismus
Významná díla Olympie,Snídaně v trávě,Bar ve Follies-Bergére
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Olympia, 1863

Édouard Manet (23. ledna 1832 Paříž30. dubna 1883 Paříž) byl francouzský impresionistický malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zasvětil celý svůj život umění, věřil ve své umělecké poslání. Proti mnohým jeho dílům se bouřlivě stavěli kritici i mnozí lidé. Studoval na gymnáziu, jeho otec z něj chtěl mít právníka. Matčin bratr však brzy rozpoznal jeho nadání, a tak Maneta doporučil na mimořádné hodiny kreslení přímo na gymnáziu. Strýc s ním často navštěvoval muzea a galerie a tak se učí umění starých mistrů. Miloval dílo Velázqueze, Tiziana, Delacroixe a Courbeta a z nich vyšel i v mnohých svých dílech. Později studoval u Coutura, ale odtamtud kvůli neshodám odešel, jeho mistr byl přesvědčen, že byl až příliš osobitý.

Na Salónu nebyl nikdy příliš pochopen. Například už u jeho prvního plátna, které nabídl Salónu, Piják absintu, mu bylo mnohé vytčeno, jediný z poroty, komu se líbilo, byl Delacroix. Avšak o dva roky později se jeho Španělský zpěvák dočká uznání. Od tohoto okamžiku se to bude stále střídat, občas jeho dílo skončí i na Salónu odmítnutých. Dokonce v roce 1867 v blízkosti Světové výstavy ve vlastním pavilonu prezentuje svá díla.

V necelých padesáti letech ho začaly trápit revmatické záchvaty. Nemoc rychle postupovala a měl čím dál tím větší problémy s většími plátny. V tuto dobu vzniká množství zátiší a akvarelů. Rok před smrtí se konečně za dílo Bar ve Folies-Bergère dočkává všeobecného uznání. Těsně před smrtí ještě napsal dopis nepříznivě naladěnému kritikovi: „Neskrývám, že bych rád (ještě za svého života) přečetl o sobě lichotivý článek z vašeho pera, který napíšete zcela jistě po mé smrti.“

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pouliční zpěvačka (Street Singer), obraz darovala Bostonskému muzeu výtvarných umění Sarah Choate Sears[1]
  • Piják absintu – první obraz, který představil porotě Salónu, když mu bylo sedmadvacet let. Byla na něm vidět originální technika i styl. Již samotný námět působil v té době neobvykle. Šlo pouze o reálné zachycení pijáka a ne o alegorické ztvárnění. Barvu nanášel v širokých plochách.
  • Koncert v Tuileriích – zobrazení slavného místa setkání elegantní Paříže, kam i sám Manet rád chodil. V té době se znázornění publika a společnosti považovalo za druhořadé a vhodné pouze jako ilustrace do časopisů a reportáží. Obraz velice popudil veřejnost. Je zde zachycen nový způsob malby – neviditelný tah štětcem, odmítá dokonalou akademickou malbu, kde není důležité, zda koukáte na obraz zblízka nebo z dálky. Chtěl, aby lidé sledovali díla z dálky a zachovali si tak uctivý odstup místo toho, aby se netrpělivě někam hnali.
  • Snídaně v trávě (Le Déjeuneur sur l´herbe, 1863) – byla vystavena na Salóně odmítnutých. Sklidila velký výsměch publika a kritiky. Zachytil akt mladé krásné ženy u snídaně s dvěma pány v oblečení. Plocha obrazu není zamýšlena z pohledu perspektivy, ale jako kdyby se přibližovala k divákovi. Toto bude mít rozhodující vliv na Gauguina, Picassa, Cézanna a Matisse.
  • Mrtvý toreador - zobrazení stinné stránky býčích zápasů, tomuto tématu se věnoval poměrně často.
  • Olympie (1863) – opět ženský akt, je to malířský dialog k Tizianově Venuši Urbinské
  • Zastřelení císaře Maxmiliána – malířský dialog ke Goyově Popravě povstalců
  • Balkón – je zde zachycena i Berthe Morisotová
  • Bar ve Folies-Bergère – poslední velký obraz

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mfa.org/collections/search_art.asp?recview=true&id=33971&coll_keywords=Manet&coll_accession=&coll_name=&coll_artist=&coll_place=&coll_medium=&coll_culture=&coll_classification=&coll_credit=&coll_provenance=&coll_location=&coll_has_images=&coll_on_view=&coll_sort=0&coll_sort_order=0&coll_package=0&coll_start=1 Street Singer

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]