Ádi-buddha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ádi-buddha

Ádi-buddha (pra-buddha) je personifikovaný prvotní projev životní moudrosti a zkušenosti což je v kosmickém pojetí čiré světlo bez začátku a konce. Je dokonalá Prázdnota, nebo také dokonalé osvícení. Představuje Dharmakáju, neboli dimenzi podstaty existence, zářivou prázdnotu prostoru prvotního stavu, nekonečnou energii bez formy.

Různá jména[editovat | editovat zdroj]

Ádi-buddha se vyskytuje pod mnohými jmény, jako Samantabhadra, Samantabhadri, Vadžradhara. Má nejblíže k Bohu známého z monoteistických náboženství jako je například křesťanství. Není však Bůh Stvořitel, ale je původce všech věcí, podstata všeho stvořeného. Traduje se, že Ádi-buddha pěti akty rozjímání, čili dhjána, vytvořil pět druhů nejvyššího poznání, reprezentovaných pěti dhjánibuddhy.

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Ádi-buddha má tmavě modré, nahé tělo a je často zobrazován ve spojení jab-jum se svou družkou, která má bílé tělo. Toto spojení mužského a ženského elementu symbolizuje prvotní svazek soucitu a moudrosti. Mužský aktivní element představuje soucit, ženský pasivní element představuje moudrost.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]